Tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanan Hz. Muhammed (s.a.v.)'in doğumunun 1444. sene-i devriyesi münasebetiyle Kadınhanı Kapalı Spor salonunda Kutlu Doğum Programı düzenlendi.

Sunuculuğunu Kadınhanı müftülüğümüzde görev yapmış Meram Müftülüğü Vaizi Mehmet TOKER ile Kadınhanı Müftülüğü Vaizi Abdüsselam BARAN'ın yaptığı program Osmancık Mahallesi Süleymaniye Camii İmam-Hatibi Mahmut Sami OVACIKLI'nın o güzel sesiyle dinleyenlerin kalbine sürur veren Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Kadınhanı Müftüsü Osman ASLAN'ın günün anlam ve önemini belirten açış konuşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığının 2015 yılı Kutlu Doğum Haftası için hazırladığı sinevizyon gösterisi seyredildi.

Anasıfı öğrencilerinden oluşan Minik Han Grubunun gösterisinin akabinde Konya İl Müftüsü Prof Dr. Ali AKPINAR 'Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı' konulu konferans verdi. AKPINAR konuşmasında; Müminlerin Peygambere salatının, O'nu anmaları, O'nu övmeleri, O'nu sevmeleri, O'na dua etmeleri ve O'nun yolunda gitmeleri olduğu ifade etti. Ayrıca Akpınar " O kutlu nebiyi burada anmak için bir araya geldik. Elbette O'nu anacağız. Ama biz O'nu sadece Kutlu Doğum Haftalarında ve Kandillerde anmayacağız. Biz O'nu ömür boyu anacağız, anmalıyız ve anıyoruz da. Bunu fark ettirebilirsek ne mutlu bizlere. Günlük okunan Muhammed'i ezanlarda, günde on kere "eşhedü enne muhammeden resulullah" cümlesiyle onu anıyoruz biz. Ben şahadet ederim ki Muhammed Allah'ın Rasulü'dür. Namaza durmadan okuduğumuz kametlerde aynı şekilde on kere Allah'ın Rasulünü anıyoruz biz. Yetmiyor huzura durduğumuzda O'ndan öğrendiğimiz dualarla namazın sonundaki oturuşumuzda okuduğumuz salavat dualarında günde onbeş kere "Allah'ım Muhammed'e ve aline, Muhammed'e ve yolunda olanlara, Muhammed'e ve bağlılarına selam et diyerek salavat duasında O'nu anıyoruz. O'nu anmaya geldik, O'nu anmak yetmez. O'nu anlamak gerekir, O'nu tanımak gerekir. Muhammed Mustafa ile tanışmak gerekir. Bununla da iş bitmez.. Bizim ümmetlik borcumuzdur O'na, O'nu anmak ve anlamak... Ama bununla da bitmez O'nu yaşamak gerekir." dedi.
Konferansın akabinde Kadınhanı İmam-Hatip Ortaokulu öğrencilerinden oluşan hadis oratoryosu sunumundan sonra yine aynı okuldan 7. sınıf öğrencisi Mustafa KARAKUŞ tarafından 'Gül Ahmedim' ilahisi söylendi. Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Kadınhanı İlk ve Ortaöğretim öğrencileri ve Kur'an Kursu öğrencileri arasında düzenlenen 40 hadis ezberleme yarışması, Lise ve dengi okullar ile Yüksekokul öğrencileri arasında düzenlenen veda hutbesi güzel okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesinin akabinde program sona erdi.

Konferansa katılanlara program sonunda Kadınhanı Kur'an Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından helva ikram edildi.