Çanakkale Savaşı'nda verilen destansı mücadeleyi ve kahramanlıkları yeni nesillere anlatmak için Türkiye'yi gezerek, bugüne değin gündeme gelmeyen ve bilinmeyen materyalleri ziyaretçilere sunan Çanakkale Gezici Müzesi; Kadınhanı’nda ziyarete açıldı. 

Kadınhanı Raziye Hatun Kervansayında konuşlandırılan müze için bir açılış töreni yapıldı. Törende bir konuşma yapan Çanakkale Gezici Müzeler Koordinatörü “İçişleri Bakanlığının destekleriyle birlikte bu Müze; Türkiye’nin dört bir yanına Çanakkale’yi ulaştırmayı çalışıyor. Buradaki amaç Çanakkale’ye gidemeyen, oraları görme imkânı olmayan, özellikle öğrencilere Çanakkale ruhunu anlatmaktır. Çanakkale Müzemiz; bugün Çanakkale’de dahi olmayan malzemelerden oluşuyor ve o bakımdan da çok önemlidir. Çanakkale’ye her Türk evladı mutlaka giderek oradaki yaşananları öğrenmeli tarihini bilmeyen milletler geleceğe emin adımlar atamazlar. Tarih geleceğin aynasıdır ve adeta projektördür. 

Bizde Elhamdülillah şanlı bir tarihe sahibiz ve bu şanlı tarihimizi emanet eden ecdadımızı rahmetle yad ediyoruz. Çanakkale’de Türk Milleti; bir var oluş mücadelesi vermiş, bu mücadelede destan yazmıştır. Çanakkale’yi çocuklarımıza gezdiriyoruz ki; ecdadımız, atalarımız, dedelerimiz, canları pahasına nasıl bir mücadele sergilemişler, o imanın vermiş olduğu güçle, şehitlik bilinci, gazilik bilinci ve inançlarıyla nasıl mücadele vermişler öğrensinler. Biz onların çektikleri bu zahmeti, gösterdikleri bu şanlı mücadeleyi bilirsek, bizde o düzeyde ülkemize ve memleketimize sahip çıkarız. Bizden sonraki nesillerimize, en güzel şekilde emanet ederiz.
Katkılarından ötürü Kadınhanı Kaymakamlığımıza, teşekkür ediyorum. dedi.